Hrad Súľov

Turistický chodník: Chata Súľov (360 m n.m.)(zelená zn.)–> Gotická brána (572 m.n.m.) –> hrad Súľov (660 m.n.m.) –> Lúka pod hradom Súľov (525 m n.m.)–> Lúka pri Kamennom hríbe (450 m n.m.)(červená zn.) –>Chata Súľov (360 m n.m.) Celkový čas: 02:30


Hrad SúľovVýlet na Súľovský hrad je jedným z nenáročných výletov, ktoré sú vhodné pre všetkých. Vychádzka začína pri chate Súľov tesne pred začiatkom obce s rovnomenným názvom. Často, hlavne cez víkend, tu vyberajú parkovné, preto v prípade, že sem prichádzate autom, je dobré zaparkovať ešte pred parkoviskom na poslednej zákrute tesne pod skalami. Je tu aj zastávka autobusu a odbočka k chatám.

Náučný chodník je staršieho dáta, takže tabule sú nie vždy v takom stave, že sa dá z nich čítať. Chodník zo začiatku ide dosť prudko hore, ale nie dlho.

Hrad Súľov Približne na pol ceste k hradu máme možnosť pozorovať Gotickú bránu (na obrázku vpravo) a samozrejme nespočet okolitých skál.

Stúpame a klesáme, prechádzame rôznymi sedielkami, skalnými štrbinami až kým nedorazíme ku hradu. Vstup do neho je naozaj zaujímavý (na obrázku vpravo). Keď prejdete touto štrbinou, čaká vás stúpanie po rebríku cez malý otvor na plošinu hore, z ktorej je nádherný výhľad.

Súľovský hrad, v historických prameňoch niekedy nazývaný aj Roháč, nemal väčší strategický význam. Bol to malý, pozorovací hrad so značným výškovým rozdielom jeho hornej a dolnej časti, ktoré boli spojené tunelovou chodbou, vytesanou do skaly.Hrad Súľov Slúžil na pozorovanie ciest a ako úkryt cenností okolitým zemanom a šľachte v čase vojenských udalostí. Hoci tradícia kladie jeho pôvod do 12. či 13. storočia, sama jeho stavba nie je staršia než z 15. storočia. V stredoveku patril rodine Súľovských. Roku 1550 ho kráľ Ferdinand I. daroval Šebastianovi Sirmienskemu, ktorý pri obliehaní Viedne prebehol z tureckého vojska na cisársku stranu. Pôvodní majitelia ho však nechceli vydať a v neskorších sporoch Rafael Podmanický hrad vypálil. Nakoniec sa predsa len hrad dostal do rúk Sirmienskeho, ktorý ho nechal obnoviť. Jeho synovia prijali dokonca meno predchádzajúcich majiteľov a rodina Súľovský-Sirmiensis vlastnila potom hrad až do konca feudalizmu. Pravda, od konca 16. storočia mala už táto rodina vlastné kaštiele v obci pod hradom a na hrade bývali už iba vojenské stráže. Aj tieto však v 18. storočí hrad opustili a odvtedy sa rozpadáva.

CELÝ ČLÁNOK TU

Zdroj: http://www.spoznaj.eu/sulovsky-hrad-vylet


Leave a Reply