Budatínsky hrad

5456 Kompletná rekonštrukcia veže, ktorá bola základom hradu už pri jeho vzniku a dodnes vytvára charakteristickú siluetu, začala v októbri 2012. Vďaka eurofondom sa podarilo zrekonštruovať vežu a ponúknuť návštevníkom unikátnu vyhliadku. Prehliadky veže odštartovali 13.7.2014 a zatiaľ sa hrad teší hojnej návšteve verejnosti.

Budatínsky hrad ( v Žiline a okolí známy ako zámok), má za sebou bohatú minulosť. Prvá písomná zmienka o tomto hrade pochádza z roku 1321 (castrum Budetyn). 5451

Podľa najnovších archeologických nálezov, bol pravdepodobne vybudovaný koncom 13. storočia na sútoku Váhu a Kysuce ako strážny hrad. Z tohto obdobia sa dodnes zachovala časť prízemia pôvodnej veže.

Zaujímavosťou je spôsob, akým bola postavená. Uprostred močarísk sa nachádzalo malé bralo, ktoré zvýšili a zväčšili dovezenou hlinou. Vytvorili vlastne čiastočne umelý pahorok.5458

Balašovci vlastnili pozemky na ktorých stojí hrad a preto sa usudzuje že ho postavili práve oni. Hrad často menil majiteľov, jedných z nich bol aj pán Váhu a Tatier – Matúš Čák Trenčiansky, ďalej rod Suňogovcov až napokon rod Čákiovcov a to až do roku 1945.

CELÝ ČLÁNOK TU

Zdroj: http://www.spoznaj.eu/hrady-zamky-kastiele


Leave a Reply