Lietavský hrad

Turistický chodník: Lietava(405 m n.m.)(modrá zn.)–> Lietavský hrad (640 m n.m.)–> Lietava(405 m n.m.) Celkový čas: 01:25


Lietavsky hradLietavský hrad – staviteľmi boli pravdepodobne predkovia rodu Balassovcov. Tieto zrúcaniny sú považované za najrozsiahlejšie na Slovensku, pričom samotný hrad bol rozlohou druhým najväčším. Strmé a neprístupné skaliská odjakživa chránili Lietavský hrad pred nájazdmi zo severnej a východnej strany. V stredoveku sa považoval za nedobytný a do jeho panstva patrilo 35 obcí. Pretože hrad slúžil predovšetkým ako úkryt v čase nebezpečenstva, bol aj dostatočne vyzbrojený, okrem iného 43 delami. O jeho bezpečnosti sa panstvo mohlo presvedčiť v časoch Bočkajovho povstania, keď sa sem uchýlil palatín Juraj Thurzo aj s rodinou a bezpečne odrazil útok povstalcov na hrad. Lietavsky hrad

Po modrej turistickej značke začíname tento nenáročný výstup v obci Lietava, stúpame širokou lúkou na vrch Cibuľník a z rázcestia odbočkou na hrad. Cesta vedie sprvu po stráni, potom lesom a hore sme za necelých 50 minút. Rovnakou cestou sme sa vrátili aj k autu domov.

Lietavsky hradZrúcanina hradu sa vypína na východnom okraji Strážovských vrchov a svojím impozantným vzhľadom krášli skalnatý hrebeň vrchu Cibulník medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná v nadmorskej výške 635 m. n. m. Okolie Lietavského hradu ponúka krásne prostredie a príjemnú ľahšiu túru vhodnú aj na prechádzku deťmi. Vstup do objektu je na vlastné riziko, čo je pri zrúcaninách bežné pre stále sa rozpadávajúce hradné múry.

Lietavsky hradHradné múry jednotlivých objektov stoja dodnes do značnej výšky. Majú zachované otvory okien, prípadne vstupov a architektonických detailov, kamenné profilované konzoly bývalého arkiera, oblúčikové atiky, delové a kľúčové strieľne, miestami aj časti profilovaných ostení. V priestoroch bývalej kaplnky sa zachovali nábehy kamenných gotických rebier a na niektorých múroch zvyšky omietok. Z bývalých 90 miestností na dvoch poschodiach ostalo len torzo…ale i tak je tento hrad naozaj krásny. Na hrade bolo mnoho ohnísk a v čase našej návštevy sa opekačkou posilňovalo viacero návštevníkov. Okrem iného tu bola v zastrešenej časti informačná tabuľa zobrazujúca históriu hradu a jeho pôdorys.

Lietavsky hrad

CELÝ ČLÁNOK TU

Zdroj: http://www.spoznaj.eu/lietava-hrad-vylet


Leave a Reply